News
„Wanaty - ocalić od zapomnienia” - projekt z dofinansowaniem
14.05.2021
12 kwietnia pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a Gminą Łaskarzew została podpisana umowa na realizację operacji pn. „Wanaty – ocalić od zapomnienia”.
Celem operacji jest promocja obszaru LGD poprzez wydanie publikacji książkowej i wykonanie muralu w celu upamiętnienia pacyfikacji wsi Wanaty w 1944 roku.
Operacja wpłynie pozytywnie na poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat historii regionu i miejsc pamięci historycznej, poprzez wydanie publikacji pt. „Wanaty – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającej pacyfikację wsi Wanaty i jej 107 mieszkańców, którzy zginęli z rąk hitlerowskich oprawców w lutowy poniedziałek 1944 roku oraz wykonanie muralu patriotycznego, upamiętniającego wydarzenia w Wanatach na ścianie szczytowej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie z/s w Woli Łaskarzewskiej. Publikacja książkowa ma za zadanie pobudzić czytelników do większej dbałość o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Książka będzie zawierała elementy historii miejscowości Wanaty w gminie Łaskarzew, zarówno sprzed pacyfikacji w dniu 28 lutego 1944 roku jak i dokumentację losów mieszkańców w latach powojennych. Ponadto w publikacji znajdą się opisy i fotografie miejsc związanych z historią Wanat: pomnika znajdującego się w centralnej części miejscowości, zbiorowej mogiły ze szczątkami większości pomordowanych na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie, pojedynczych grobów ofiar na cmentarzach w Łaskarzewie, Samogoszczy i Marianowie. Pozwoli to na wskazanie potencjalnym czytelnikom, w tym turystom, miejsc szczególnie ważnych dla w historii gminy Łaskarzew.
Zaplanowany do wykonanie mural patriotyczny o pow. ok. 55 m2 przedstawiający pomnik w Wanatach – symbol pamięci, będzie upamiętnieniem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie gminy Łaskarzew w czasie II wojny światowej, promującym historię gminy i budującym świadomość obywatelską. Pamięć o losach naszej małej ojczyzny powinna być znana mieszkańcom gminy Łaskarzew. Operacja na pewno przyczyni się do poznania historii naszego regionu a także do jego promocji w szerszej przestrzeni publicznej.
Całkowity koszt operacji oszacowano na kwotę 50 tys. zł. , z czego 31.815 zł stanowią środki dofinansowania przyznane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego PROW na lata 2014-2020.
Gmina ma czas na zrealizowanie i rozliczenie zadania do końca bieżącego roku.