Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 521

Odbiór Stacji Uzdatniania Wody w Dąbrowie

14.05.2021

13 maja odbył się odbiór techniczny dużej inwestycji realizowanej przez Gminę Łaskarzew.

Roboty budowlane w ramach zadania pn. „Przebudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Dąbrowie” trwały od lipca ubiegłego roku. Wykonawcą zadania była firma PUPH BENERAT I SYN s.c. Benerat Maciej, Benerat Wojciech z Radomia, a ich łączna wartość wyniosła ponad 943 tys. zł.

Przebudowa i modernizacja SUW w Dąbrowie (dz. ew. 460/2) niezbędna była z uwagi na konieczność zmiany sposobu obsługi sieci wodociągowej i zapewnieniu wymaganej ilości wody. Z wodociągu korzystają miejscowości: Dąbrowa, Dąbrowa-Kolonia, Grabina, Wola Łaskarzewska, Sośninka, Uścieniec, Aleksandrów, Lewików, Wanaty, Krzywda, Budel, Lipniki. Przedmiotowa inwestycja zwiększy wydajność SUW, co w przyszłości pozwoli na podłączenie kolejnych miejscowości korzystających obecnie z innych ujęć wody (Stary Helenów, Celinów, Ksawerynów, Budy Krępskie, Nowy Helenów, Leokadia).

Z uwagi na skład wody surowej przyjęto następujący układ uzdatniania wody: pompownia I stopnia, retencja w zbiorniku wyrównawczym, pompownia II stopnia, dezynfekcja wody uzdatnionej chloratorem. W związku z przyjętymi rozwiązaniami technologicznymi zrealizowano:

  • remont istniejącego budynku stacji uzdatniania wody, zmiany zlokalizowanej w nim instalacji obiegu wody przed wprowadzeniem jej do sieci, wprowadzenie zestawu hydroforowego,
  • wymiana pomp głębinowych, wodomierzy i zaworu odcinającego oraz w miejsce zaworu zwrotnego zamontowanie zaworu antyskażeniowego,
  • wprowadzenie możliwości dozowania podchlorynu sodu na zbiornik retencyjny oraz bezpośrednio na sieć wodociągową,
  • wykonanie fundamentu pod zbiornik wyrównawczy,
  • montaż zbiornika wyrównawczego o pojemności V=150 m3 wraz z jego oprzyrządowaniem i ociepleniem,
  • wykonanie sieci technologicznych zewnętrznych obejmujących wykonanie nowych odcinków sieci wodociągowej (łączącej studnię głębinową  z budynkiem stacji uzdatniania wody, budynkiem stacji uzdatniania wody i zbiornikiem retencyjnym oraz budynkiem stacji a siecią wodociągową).

Zadanie podlega dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na operacje typu  „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowalnych.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.