News
Odbiór Stacji Uzdatniania Wody w Dąbrowie
14.05.2021
13 maja odbył się odbiór techniczny dużej inwestycji realizowanej przez Gminę Łaskarzew.
Roboty budowlane w ramach zadania pn. „Przebudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Dąbrowie” trwały od lipca ubiegłego roku. Wykonawcą zadania była firma PUPH BENERAT I SYN s.c. Benerat Maciej, Benerat Wojciech z Radomia, a ich łączna wartość wyniosła ponad 943 tys. zł.
Przebudowa i modernizacja SUW w Dąbrowie (dz. ew. 460/2) niezbędna była z uwagi na konieczność zmiany sposobu obsługi sieci wodociągowej i zapewnieniu wymaganej ilości wody. Z wodociągu korzystają miejscowości: Dąbrowa, Dąbrowa-Kolonia, Grabina, Wola Łaskarzewska, Sośninka, Uścieniec, Aleksandrów, Lewików, Wanaty, Krzywda, Budel, Lipniki. Przedmiotowa inwestycja zwiększy wydajność SUW, co w przyszłości pozwoli na podłączenie kolejnych miejscowości korzystających obecnie z innych ujęć wody (Stary Helenów, Celinów, Ksawerynów, Budy Krępskie, Nowy Helenów, Leokadia).
Z uwagi na skład wody surowej przyjęto następujący układ uzdatniania wody: pompownia I stopnia, retencja w zbiorniku wyrównawczym, pompownia II stopnia, dezynfekcja wody uzdatnionej chloratorem. W związku z przyjętymi rozwiązaniami technologicznymi zrealizowano:
- remont istniejącego budynku stacji uzdatniania wody, zmiany zlokalizowanej w nim instalacji obiegu wody przed wprowadzeniem jej do sieci, wprowadzenie zestawu hydroforowego,
- wymiana pomp głębinowych, wodomierzy i zaworu odcinającego oraz w miejsce zaworu zwrotnego zamontowanie zaworu antyskażeniowego,
- wprowadzenie możliwości dozowania podchlorynu sodu na zbiornik retencyjny oraz bezpośrednio na sieć wodociągową,
- wykonanie fundamentu pod zbiornik wyrównawczy,
- montaż zbiornika wyrównawczego o pojemności V=150 m3 wraz z jego oprzyrządowaniem i ociepleniem,
- wykonanie sieci technologicznych zewnętrznych obejmujących wykonanie nowych odcinków sieci wodociągowej (łączącej studnię głębinową z budynkiem stacji uzdatniania wody, budynkiem stacji uzdatniania wody i zbiornikiem retencyjnym oraz budynkiem stacji a siecią wodociągową).
Zadanie podlega dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowalnych.