Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 361

„NIE O ZEMSTĘ LECZ O PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY” - 76. ROCZNICA PACYFIKACJI WSI WANATY

02.03.2020

Pacyfikacja wsi Wanaty na kartach historii zapisała się jako najbardziej okrutny przejaw bestialstwa niemieckiego okupanta na terenie powiatu garwolińskiego podczas II wojny światowej. 28 lutego minęła 76 rocznica tych tragicznych wydarzeń. W piątek mieszkańcy gminy Łaskarzew i zaproszeni gości oddali hołd poległym, składając kwiaty i polecając ich w modlitwie.

28 lutego 1944 roku 107 mieszkańców Wanat, w tym 47 dzieci, zostało bestialsko zamordowanych, a wieś została ograbiona i doszczętnie spalona. Ocalały tylko 2 osoby. Bezpośrednią przyczyną spalenia i wymordowania jej mieszkańców była potyczka zbrojna, którą partyzanci stoczyli z Niemcami w lesie pod Bączkami 21 lutego 1944 roku, czyli tydzień wcześniej przed tragicznymi wydarzeniami.

Uroczystości patriotyczne upamiętniające te tragiczne wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 11:30 wspólną modlitwa i złożeniem wieńców na zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie. W samo południe zgromadzeni pod pomnikiem w Wanatach odmówili wspólnie modlitwę za zamordowanych mieszkańców i złożyli wiązanki kwiatów.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Ksiądz Proboszcz Edmund Szarek, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski, Wicestarosta Iwona Kurowska, Radny Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, Wójt Gminy Marian Janisiewicz z pracownikami Urzędu Gminy i jednostek podległych, Radni Rady Gminy Łaskarzew na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Błachnio, Burmistrz Łaskarzewa Anna Laskowska z Przewodniczącym Rady Miasta Leszkiem Bożkiem, reprezentacje okolicznych sołectw: Wanat, Lewikowa, Lipnik, Woli Łaskarzewskiej i Dąbrowy, reprezentacje szkół z terenu gminy i miasta Łaskarzew, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek OSP z Dąbrowy i Woli Łaskarzewskiej, Klubu Seniora w Gminy Łaskarzew i Klubu Emerytów z Łaskarzewa, rodzina Pana Edwarda Dymka, mieszkańcy gminy.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z/s w Woli Łaskarzewskiej, gdzie jej uczniowie pod czujnym okiem Pani Agaty Narojczyk i Jolanty Moczulskiej, tak jak co roku przedstawili program artystyczny, który wycisnął łzę z oczu niejednemu z gości. Pani Dyrektor Małgorzacie Bondel, Radzie Pedagogicznej i Pracownikom Szkoły oraz przede wszystkim zdolnej młodzieży dziękujemy za przygotowanie uroczystości i kolejne wzruszające chwile.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.