Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 357

Jubileusz 100. urodzin Pani Franciszki

25.02.2020

Nie często zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „Sto lat", z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście". Tak właśnie było 10 stycznia br. w Leokadii, gdzie Pani Franciszka Aleksandra Komorniczak obchodziła Jubileusz swoich 100. urodzin.

W tym wyjątkowym dniu Jubilatce znanej wszystkim pod drugim imieniem Aleksandra towarzyszyła m.in. najbliższa rodzina oraz władze kościelne i samorządowe. Obecni byli: Ksiądz Prałat Edmund Szarek – Proboszcz Parafii Łaskarzew, Pan Marian Janisiewicz – Wójt Gminy z pracownikami Urzędu, Pan Jerzy Błachnio – Przewodniczący Rady Gminy wraz z radnym Maciejem Wróblem i sołtysem sołectwa Leokadia Adamem Wojdatem, Pan Andrzej Koszutski – Kierownik KRUS OT Garwolin oraz Pani Magdalena Wojdyga – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Łaskarzewie.

Po odmówieniu przez Księdza Proboszcza Edmunda Szarka modlitwy w intencji Jubilatki nadszedł czas na składanie życzeń i gratulacji dla Pani Oli. Przedstawiciele Gminy Łaskarzew na czele z Wójtem i Przewodniczącym Rady Gminy, wręczyli dyplom z życzeniami, a także kosz kwiatów i okolicznościowy upominek. Odczytując dla Pani Oli list gratulacyjny zwrócili się do niej słowami: „To piękna rocznica i w tym szczególnym dniu pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje i życzyć świętowania kolejnych rocznic. Przeżyła Pani w swym życiu wiele chwil radosnych, jak też dramatycznych, uczestnicząc w doniosłych i trudnych losach naszej ojczyzny. Patrząc na Pani dzisiejszy Jubileusz myślimy z uznaniem i podziwem o tych przeżytych przez Panią 100 latach”. Następnie ze strony Wójta popłynęły życzenia wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat życia w zdrowiu i samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych.

Pan Andrzej Koszutski, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Garwolinie, wręczył Jubilatce, w imieniu Aleksandry Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, list gratulacyjny z życzeniami długich lat życia oraz informacją o specjalnym dodatku do emerytury.

Odczytano również osobiście podpisany list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym Premier życzył dostojnej Jubilatce dobrego zdrowia, pomyślności i pogody ducha oraz optymizmu na dalsze szczęśliwe lata.

Z najlepszymi życzeniami oraz kwiatami pospieszyli pozostali obecni goście. Nie zabrakło tortu urodzinowego i toastu lampką szampana.

Atmosfera spotkania wprawiła Jubilatkę w tak dobry nastrój, iż postanowiła zaprezentować swoją niesamowitą receptę na długowieczność, a tym samym pochwalić się doskonałą pamięcią i świeżością umysłu. Jak zauważa Pani Ola: „W życiu przede wszystkim trzeba czuć się zawsze młodym. Nie trzeba udawać, że ja już nie mogę. Z dnia na dzień dziękować za tamten dzień i pamiętać o uśmiechu do ludzi, wtedy będzie człowiek czekał na jutro z chęcią życia”. Warto zauważyć, że pomimo upływu lat Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem i pogodą ducha. Nie omieszkała oczywiście zapytać Wójta Gminy Łaskarzew, kiedy będzie ten długo wyczekiwany remont drogi w Leokadii i była niezmiernie ucieszona, słysząc odpowiedź, że jest duża szansa, że nastąpi to już w tym roku.

Dla wszystkich obecnych uroczystość była wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o życiu ludzi w czasach młodości Pani Oli i historii jej rodziny. Zebrani słuchali świadectwa jej życia z dużą uwagą i zainteresowaniem.

Franciszka Aleksandra z domu Zielińska urodziła się 10 stycznia 1920 roku w Izdebniku. Przez 6 lat uczęszczała do szkoły w Wilkowyi, natomiast klasę siódmą ukończyła w szkole w Rudzie Talubskiej. Wychowawcą był Pan Karol Koral, natomiast kierownikiem szkoły Pan Pachoredzki. Szkoła mieściła się w prywatnym domu u Państwa Trzpilów.

W wieku 15 lat po ukończeniu szkoły wyjechała do Nowego Miasta nad Drwęcą niedaleko Brodnicy do brata – Franciszka Zielińskiego do pomocy w sklepie tekstylnym. Pracowała tam 3 lata. Następny rok spędziła w Brześciu u siostry – Stanisławy Seremak, gdzie pracowała w sklepie mięsnym. Po powrocie z Brześcia do domu rodzinnego pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym.

1 lipca 1945 roku wyszła za mąż za Jana Błachnio z Leokadii i tam zamieszkała. Z małżeństwa z Janem Pani Aleksandra ma córkę i syna, doczekała się 5 wnuków i 6 prawnuków. W 1968 roku mąż zmarł na serce. 4 lata była wdową. W maju 1972 roku wyszła drugi raz za mąż za wdowca Jana Komorniczaka. W 2007 roku ponownie została wdową.

Gratulując wspaniałego Jubileuszu, dołączamy się do życzeń kolejnych lat w zdrowiu i znakomitej formie.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.