Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 335

JAKOŚĆ POWIETRZA W GMINIE ŁASKARZEW POD KONTROLĄ

18.11.2019

Gmina Łaskarzew wraz z końcem października zakończyła realizację zadania pod nazwą: „Zakup narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych na terenie Gminy Łaskarzew w zakresie spełniania przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej”, współfinasowanego przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.

Przedmiotem zadania była dostawa narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych na terenie Gminy Łaskarzew w zakresie spełniania przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej: dron z zapasowym kompletem akumulatorów, aparaturą sterującą, ładowarką oraz opakowaniem do transportu, stacja pomiarowa + osprzęt (tablet, opakowanie do transportu stacji, przewody, zasilanie i mocowanie na samochód). W ramach zadania zostały również przeprowadzone wymagane szkolenia dotyczące lotów dronem w zasięgu wzroku (UAVO VLOS) dla 2 operatorów, oraz szkolenia w zakresie aparatury pomiarowej co do wykrywania spalania zabronionych substancji dla pracowników Urzędu Gminy.

Wykonawcą zadania była firma USM Sp. z o.o. z Lublina.

Projekt polegający na zakupie urządzeń do badania dymu z kominów jest nowoczesnym rozwiązaniem, przede wszystkim o działaniu prewencyjnym.  Świadomość mieszkańców gminy Łaskarzew, że zostało zakupione skuteczne narzędzie kontroli dymu sprawiła, że już na etapie wstępnym realizacji projektu, wiele osób zastanawia się nad stosowaniem niedozwolonego zamiennika opału, pozornie oszczędnego.

W gminie Łaskarzew od wielu lat obserwuje się jak część mieszkańców zamiast węgla gromadzi różnego rodzaju materiały palne na swoich posesjach, piwnicach i budynkach gospodarczych, które nie powinny być stosowane, jako paliwo dla kotłów grzewczych. Dzięki temu mają opał za niższą kwotę niż certyfikowany. Niestety konsekwencją tego jest trujący dym, którym oddychamy zimą. Poza sezonem grzewczym niektórzy mieszkańcy w celu podgrzewania wody również palą substancjami zabronionymi. Niektórzy palą śmieci choćby po to żeby nie musieć ich wynosić z domu bo tak wygodniej. Dym w którym są toksyczne związki jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka i choroby układu oddechowego. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych.

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2,5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7%. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2,5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

Dbanie o jakość powietrza, jest obecnie ze względów zdrowotnych koniecznością. Ze względu na usytuowanie i florę terenu największym źródłem zanieczyszczeń nie są samochody czy fabryki, ale właśnie gospodarstwa domowe. Spaliny przedostają się do środowiska ze źródeł często trudno dostępnych dla konwencjonalnych metod badawczych.

Jeśli chodzi o wydźwięk społeczny projektu, to wspomnieć należy, że umieszczony w mediach społecznościowych film z pierwszych lotów drona na terenie gminy, w ciągu 24 godzin został odtworzony kilka tysięcy razy. Ponieważ nasza gmina liczy ok. 5 tys. osób, można przypuszczać, że kampania informacyjna i działania prewencyjne objęły swoim zasięgiem obszar znacznie większy niż teren naszej gminy.

Całkowity koszt projektu: 84 tys. zł., w tym 50% dofinansowania z MIWOP MAZOWSZE 2019.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.