Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 294

Szkoła Podstawowa w Starym Pilczynie ma nowego patrona

09.08.2019

W niedzielę 23 czerwca 2019 roku w Starym Pilczynie odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia społeczność szkolna i lokalna świętowała obchody nadania imienia księdza Jerzego Popiełuszki oraz poświęcenia i przekazania nowego sztandaru Szkole Podstawowej w Starym Pilczynie, która dotychczas nosiła imię Marii Dąbrowskiej. Wybór patrona szkoły był wyborem zgodnie dokonanym przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Na patrona szkoły wybrano bowiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę – osobę, która będzie wzorem i autorytetem dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

W piękne niedzielne południe wszystkich zebranych na boisku szkolnym przywitali Dyrektor Zespołu Szkół w Starym Pilczynie Beata Paziewska oraz Wicedyrektor Mirosław Kałaska.

Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili nas wyjątkowi goście – członkowie rodziny patrona szkoły – brat Józef Popiełuszko z żoną Alfredą, Teresa Boguszewska – siostra księdza Jerzego  oraz siostrzenica Grażyna Siemion. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: Minister Jan Szyszko z małżonką, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie – Joanna Bala, Prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki – Ryszard Walczak i Wiceprezes Lesław Majewski, Dyrektor Siedleckiej Delegatury Kuratorium Oświaty – Adam Skup, Prezes Garwolińskiego Oddziału ZNP – Halina Poszytek, Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego – Waldemar Trzaskowski, Radny Powiatowy – Marek Ziędalski, Burmistrz Miasta Łaskarzew – Anna Laskowska wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Leszkiem Bożkiem, Radni Gminy Łaskarzew na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Błachnio, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych – Krystyna Wechmann, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST – Piotr Fonrobert, dzielnicowy Łukasz Wasiński, dyrektorzy i poczty sztandarowe placówek oświatowych z terenu gminy i miasta Łaskarzew, dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury, pracownicy Urzędu Gminy, poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP, orkiestra strażacka, przedstawiciele instytucji współpracujących, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy oraz dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół w Starym Pilczynie.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą, którą odprawił ksiądz prałat Edmund Szarek – Proboszcz łaskarzewskiej parafii. Kazanie wygłosił ksiądz prałat Ryszard Andruszczak – Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego z Garwolina. Rodzicami chrzestnymi nowego sztandaru, który został poświęcony w czasie Mszy Świętej zostali: ksiądz prałat Edmund Szarek, Zastępca Wójta Gminy Łaskarzew – Sylwia Szopa oraz brat patrona błogosławionego księdza Jerzego – Pan Józef Popiełuszko.

Po zakończeniu Mszy Świętej obecni na uroczystości członkowie Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki z prezesem Ryszardem Walczakiem dokonali wręczenia medali „Zło dobrem zwyciężaj”, które przyznawane są za szerzenie pamięci o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko i jego kultu. Podczas niedzielnej uroczystości medale otrzymali:  ksiądz prałat Ryszard Andruszczak, minister Jan Szyszko, Beata Paziewska – dyrektor Zespołu Szkół w Starym Pilczynie, Krystyna Wechmann - prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Piotr Fonrobert – prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST.

Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia Zastępcy Wójta – Sylwii Szopy, która odczytała Uchwałę Nr VI/58/2019 Rady Gminy Łaskarzew z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie zmiany nazwy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Starym Pilczynie oraz nadania jej sztandaru oraz Akt Założycielski Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Starym Pilczynie, a następnie dokonała przekazania aktu na ręce dyrektora szkoły Beaty Paziewskiej.

Dyrektor szkoły przyjęła sztandar od rodziców – fundatorów sztandaru, a następnie przekazała go uczniom, którzy złożyli ślubowanie oraz w uroczystej asyście zaprezentowali awers i rewers sztandaru zgromadzonym gościom. Dotychczasowy sztandar szkoły został godnie pożegnany i w asyście przedstawicieli rodziców i młodzieży odprowadzony do miejsca pamięci w budynku szkoły.

Następnie goście i fundatorzy przybili symboliczne gwoździe na specjalnie przygotowanym tablo i umieścili swoje podpisy w księdze gości, po czym  zaproszeni goście złożyli gratulacje i życzenia uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkoły. Wreszcie  przyszedł czas na część artystyczną, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się na wspólny obiad, by zaraz po nim rozpocząć świętowanie Gminnego Święta Rodziny. Ta impreza zorganizowana została już po raz trzeci, z tym, że w poprzednich dwóch latach gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Dąbrowie z/s w Woli Łaskarzewskiej. Tak jak co roku założeniem organizatorów było wspólne świętowanie Dnia Dziecka, Dnia Matki, Dnia Ojca, a równocześnie uroczyste rozpoczęcie wakacji. Prowadząca imprezę Aldona Woźniak – Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie, tradycyjnie już jako pierwszy punkt spotkania zapowiedziała przegląd talentów. Dzieci z wszystkich szkół z terenu gminy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, aktorskie oraz taneczne. Następnymi punktami programu były pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu szkoły tańca ARTIS, występy wokalne Klubu Senior+ oraz pokaz karate. Imprezę zakończyła wspólna zabawa z zespołem Dynamic. W czasie obchodów Gminnego Święta Rodziny można było skosztować smacznej kuchni, która serwowała dania z grilla, tradycyjny chleb ze smalcem oraz mnóstwo słodkości. Podobno są tacy, którzy chcą to wydarzenie powtórzyć i już dziś są gotowi do organizacji następnego Święta Rodziny. Ani się obejrzymy, a rok minie szybko tak jak ten ostatni, a wtedy pewnie znów spotkamy się wszyscy razem.

Wyrazy szczególnych podziękowań składamy Dyrekcji, Radzie Pedagogicznej i Pracownikom, Rodzicom i Uczniom Zespołu Szkół w Starym Pilczynie. Zdajemy sobie sprawę, że to na ich barkach spoczywał ciężar organizacji obydwu niedzielnych uroczystości, które były niemałymi przedsięwzięciami, począwszy od ich zaplanowania a skończywszy na czuwaniu, aby każdy czuł się tu po prostu dobrze.

To dzięki Wam niedzielny dzień rozpoczął się doniośle i wzruszająco, a zakończył smacznie, rodzinnie i kolorowo. W imieniu wszystkich uczestników DZIĘKUJEMY!

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.