Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 235

Ostatki na Ludowo

21.02.2019

Ostatki na Ludowo to karnawałowa impreza integracyjna zorganizowana w dniu 16 lutego 2019 roku przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Łaskarzew SIĘGAMY SUKCESU, podczas której zebrani goście sięgnęli do tradycji naszych przodków i wspólnie bawili się i biesiadowali. Tak jak kiedyś bywało, by poczuć klimat tamtych dni, kiedy to ludzie potrafili wspólnie ciężko pracować i sobie pomagać, aby potem  razem się weselić i integrować przy wspólnym stole.

Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Kilka ostatnich dni karnawału, trwające od „tłustego czwartku” do północy wtorku poprzedzającego Środę Popielcową zwane są ostatkami, zapustami lub mięsopustem.

Zapusty obchodzona głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. Raczono się tłustymi słodkościami – racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja „tłustego czwartku”, który rozpoczynał „tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko „tłusty czwartek”, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust. W zapusty przebierano się także za postacie „nie z tego świata” i chadzano po wsi od domu do domu.

Najważniejszym dniem zapustów był wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W dzień ten bawiono się do północy, po czym po podłodze rozsypywano popiół i tak rozpoczynał się Wielki Post.

W Ostatkach na Ludowo wzięli udział:

 1. Marek Ziędalski – Radny Powiatu Garwolińskiego
 2. Jerzy Błachnio – przewodniczący Rady Gminy Łaskarzew
 3. Radni Gminy Łaskarzew: Jacek Wysocki, Teresa Kondej, Marzenę Getka, Wojciech Zackiewicz, Krystyna Kuc, Gabriel Wasilka, Jerzy Rękawek, Krzysztof Wysocki,
 4. Sylwia Szopa – Zastępca Wójta Gminy Łaskarzew
 5. Hanna Seremak – Skarbnik Gminy Łaskarzew
 6. Henna Gaładyk – Instruktor z ODR w Garwolinie
 7. Członkowie Klubu Senior+ na czele z panem Prezesem Zdzisławem Wójcikiem i P. Małgorzatą Parol – koordynatorem Klubu Senior+
 8. Stowarzyszenie „Kacprowianki”
 9. Koło Gospodyń Wiejskich w Budlu
 10. Koło Gospodyń Wiejskich w Izdebnie
 11. Koło Gospodyń Wiejskich „Helenki„ w Starym Helenowie
 12. Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie
 13. Koło Gospodyń Wiejskich w Melanowie
 14. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Rowskiej
 15. Koło Gospodyń Wiejskich w Uścieńcu – Krzywdzie
 16. Członkowie Stowarzyszenia „Sięgamy Sukcesu”
 17. Mieszkańcy Gminy Łaskarzew
 18. Ostatki na Ludowo rozpoczęto od Przeglądu Twórczości Ludowej Gminy Łaskarzew, w którym wystąpiły  następujące zespoły:
 19. Stowarzyszenie „Kacprowianki”
 20. KGW w Budlu
 21. Klub Senior+
 22. KGW w Uścieńcu – Krzywdzie

Zespoły wspaniale zaprezentowały dawne przyśpiewki i piosenki ludowe.  Za występy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Drugą częścią imprezy była biesiada przy wspólnym stole i degustacja potraw i słodkości przygotowanych przez organizatorów i Panie z Kół Gospodyń. Były same pyszności: żurek, pieczone ziemniaki, pyzy, pierogi, paszteciki, swojskie wędliny i chleb, chrust, oponki, ciasta, sałatki. Raj dla podniebienia. Biesiada bez muzyki i tańców nie może się obejść, więc uświetniła ją Kapela Krzysztofa Staręgi. W rytmie dawnych oberków, walczyków i polek zabawa była wyśmienita, nogi same rwały się go tańca, a humory wszystkim dopisywały.

Współorganizatorami Ostatków na Ludowo byli: Klub SENIOR+, Gmina Łaskarzew, OSP w Uścieńcu – Krzywdzie, Jacek Wysocki – Radny Rady Gminy Łaskarzew, Firma Henkel Polska oraz Panie z Kół Gospodyń.

Członkowie Stowarzyszenia serdecznie dziękują partnerom za okazaną pomoc i świetną współpracę. Wszystkim zaś obecnym na imprezie dziękujemy za wspaniałą zabawę i wspólnie spędzony czas. Oby takich chwil było więcej.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.