Logo Gmina Łaskarzew

News

News zdjęcie id 163

Dożynki Gminno-Parafialne 2018

14.09.2018

Dożynki rozpoczęły się uroczystym przemarszem barwnego korowodu na plac szkolny. Poszczególne delegacje przybyłe z wieńcami i darami dożynkowymi: Uścieniec – Krzywda, Budel, Celinów, Dabrowa, Dąbrowa Kolonia, Grabina, Izdebno, Izdebno Kolonia, Kacprówek, Ksawerynów, Leokadia, Lewików, Lipniki, KG Serbianki, Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Łaskarzewie, Melanów, Nowy Pilczyn, Sośninka, Stary Helenów, Stary Pilczyn, Wola Łaskarzewska, Wola Rowska, Zygmunty.

Mszę Świętą polową, odprawił ks. Kanonik Edmund Szarek – Proboszcz Parafii pw. Krzyża Świętego w Łaskarzewie. Podczas Eucharystii poświęcono piękne wieńce dożynkowe, które zostały przygotowane przez poszczególne sołectwa. Chleb z tegorocznych plonów przekazali na ręce gospodarzy dzisiejszych dożynek Pana Mariana Janisiewicza – Wójta Gminy Łaskarzew oraz Proboszcza Parafii Łaskarzew ks. Kanonika Edmunda Szarka starostowie dożynek Państwo Maria i Krzysztof Salach, którzy mieszkają w Uścieńcu i prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych 82 ha, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego.

Po uroczystej Mszy Świętej i poświęceniu darów dożynkowych nastąpiło przywitanie wszystkich gości zgromadzonych na gminno-parafialnym święcie plonów. Byli to: Grzegorz Woźniak – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof Żochowski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Joanna Bala Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie, Michał Jaworski – Wicedyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie, Jerzy Piesio sekretarz Starostwa Powiatu Garwolin, Marek Ziędalski - radny Powiatu Garwolińskiego, Józef Tomala – radny Powiatu Garwolińskiego, Krzysztof Krawczyk – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Garwolinie, Piotr Korycki – Komendant Zarządu Gminy i Miasta Związku OSP RP w Łaskarzewie, Stanisław Niezgoda – Prezes Banku Spółdzielczego w Łaskarzewie, Lidia Sopel-Sereja – Burmistrz Miasta Łaskarzew, Dariusz Paziewski kierownik posterunku Policji w Łaskarzewie, Łukasz Wasiński dzielnicowy Gminy Łaskarzew, Sylwia Szopa – Zastępca Wójta Gminy Łaskarzew, Jerzy Błachnio – Przewodniczącego Rady Gminy Łaskarzew wraz z radnymi, Hanna Cichecka – Sekretarz Gminy Łaskarzew, Kierownicy i Dyrektorzy jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych w Gminie Łaskarzew, księża pracujący w parafii Łaskarzew, pracownicy Urzędu Gminy Łaskarzew, placówek oświatowych i jednostek podległych, Jan Wieczorek – Kapelmistrza Orkiestry Zarządu Gminno – Miejskiego w Łaskarzewie wraz z orkiestrą, Marian Korycki – wieloletni Wójt Gminy Łaskarzew, Anna i Tomasz Błachnio z Leokadii, Anna i Adam Olechowscy ze Starego Pilczyna, Dominika i Michał Janisiewicz z  Izdebna, Krystyna i  Wojciech Konopaccy z Izdebna, Grażyna i Tadeusz Koryccy z Izdebna, Elżbieta i Julian Piesio z  Izdebna, Barbara i Krzysztof Paziewscy z Izdebna, Halina i Jarosław Kondej z Dąbrowy, Elżbieta i Krzysztof Kościesza z Lipnik, Katarzyna i Andrzej Kołyska z Celinowa, poczty sztandarowe oraz przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy i miasta Łaskarzew oraz mieszkańcy gminy Łaskarzew.

Nie zabrakło również lokalnych przedsiębiorców i sponsorów: Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie, Zenon Tomaszek BIN-KOSZ Wola Łaskarzewska, Krzysztof Korycki F.H.U KORBUD Wola Łaskarzewska, Eugeniusz Owczarczyk ZDRÓJ Stary Pilczyn, Sławomir Cichecki F.H.U. DRZEWIARZ Ksawerynów, Krzysztof Wysocki „WYSOCKI” Zakład Szewski Ksawerynów, Jacek i Wioletta Wysoccy ALDIAN Uścieniec, Stanisław Grzeszczak Zakłady Mięsne Stary Pilczyn, Kazimierz Wiącek i Marek Żak Stacja Paliw KAMA Izdebno-Kolonia, Marian Głaszczka F.H.U. TRANSMAR Izdebno-Kolonia, Wiesław Bondel F.H.U. EL-BON Wola Łaskarzewska, Marek Chmielak Usługi Brukarsko-Budowlane Melanów, Paweł Parol WIKTORIA Melanów, Karol Woźniak Usługi remontowo-wykończeniowe Stary Helenów, Mateusz Pyl MAT–INSTAL Lewików, Agnieszka Wojdat Firma Handlowo–Usługowa „WOJDAT” Leokadia, Dominika i Michał Janisiewicz Izdebno, Krzysztof Maraszek Profesjonalne Systemy Alarmowe Krzywda, Albert Wysocki ALBEST Uścieniec, Iwona Talarek Firma Usługowo-Handlowa Stary Pilczyn, Mariusz Sawicki KRYSZTAŁ z Wanat.

Serdecznie powitano wszystkich sołtysów  wraz z delegacjami ze swoich sołectw, rolników z gminy Łaskarzew i z trenu powiatu garwolińskiego oraz wszystkie osoby przybyłe na tę uroczystość.

Ważnym elementem Święta Plonów jest tradycyjny obrzęd dożynkowy, polegający na przekazaniu chleba przez starostów dożynek gospodarzowi oraz dzieleniu poświęconych na mszy chlebów między uczestników uroczystości. Oprawę artystyczną zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich Uścieniec – Krzywda wraz z Panem Sylwestrem Paciorkiem.

Po podziale bochnów chleba wypieczonych z tegorocznych zbóż głos zabrał wójt gminy Marian Janisiewicz – "Dożynki to czas dziękczynienia Panu Bogu za plony. W dniu dzisiejszym świętujemy zakończenie żniw. W tym dniu wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych rolnikach. Chleb produkowany od wieków przez mieszkańców wsi jest dla nas wszystkich tym podstawowym, ale i najważniejszym dobrem. Parę minut temu odbierałem z rąk Starostów dzisiejszych dożynek, pachnący wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. Trzymając w ręku ten bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, chcę w imieniu całej gminnej społeczności powiedzieć obecnym tutaj rolnikom – D z i ę k u j e m y ! Z wdzięcznością i szacunkiem chylimy głowę przed tymi, którzy uprawiają tę ziemię.  Rzadko bowiem zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. Często muszą się oni zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami, a coraz częściej również z katastrofalnymi burzami. Także i w tym roku przyroda nie szczędziła rolnikom przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury. Dwa tygodnie temu naszą gminę nawiedziła przecież nawałnica, w wyniku której zniszczone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze oraz zgromadzone plony. Utrzymująca się susza sprawiła zaś, że tegoroczne zbiory będą uboższe, co z kolei przekłada się na zmniejszone dochody rolników. Pragnę zapewnić, że dla władz samorządowych naszej gminy sprawy te są i będą jednym ze znaczących priorytetów do kompleksowego uregulowania w najbliższych latach".

Następnie głos zabrali przybyli goście: Grzegorz Woźniak, Krzysztof Żochowski, Marek Ziędalski i Jerzy Piesio.

Wręczono nagrody Prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie dla największych dostawców mleka z Gminy Łaskarzew. Pierwsze miejsce zajęli  Anna i Tomasz Błachnio, drugie Anna i Adam Olechowscy,  trzecie Maria i Krzysztofa Salach.

Piękną tradycją dożynek wiejskich są konkursy na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najciekawsze Stoisko promujące wieś. Komisja w składzie Aldona Woźniak – przewodnicząca, Hanna Gaładyk, Hanna Cichecka, Marzena Bielecka, Agnieszka Baran i Agnieszka Goźlińska dokonała oceny wieńców biorą pod uwagę sposób wykonania, wygląd zewnętrzny, bogactwo  użytych elementów , zgodność z tradycyjną techniką i wytycznymi wykonywania wieńców dożynkowych w zakresie formy, materiału i techniki.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec zwyciężył ten przygotowany przez mieszkańców Dąbrowy, który przedstawiał koronę uplecioną z różnorodnych zbóż, zwieńczoną orłem. Wieniec ozdobiony był kwiatami i wstążkami w barwach narodowych Polski, co nawiązywało do 100 lat odzyskania niepodległości. W nagrodę otrzymali bon na 400 zł. Wszystkie sołectwa za przygotowane dary dożynkowe otrzymały dyplomy i nagrody, bony po 400 zł. Ponad to ksiądz Proboszcz wręczył pamiątkowe obrazki z mądrościami życiowymi bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W konkursie na najciekawsze stoisko dożynkowe promujące wieś przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca dla sołectwa Kacprówek i sołectwa Uścieniec – Krzywda. Otrzymali oni bony po 400 zł. Pozostałe sołectwa i organizacje też zostały wyróżnione bonami po 200 zł. Były to: sołectwo Celinów, sołectwo Dabrowa, sołectwo Lewików, KGW Melanów, KGW Wola Łaskrzewska, Snajper Sośninka, KGW Izdebno, sołectwo Nowy Pilczyn, OSP Izdebno, sołectwo Budel, sołectwo Aleksandrów, Stowarzyszenie SIĘGAMY SUKCESU.

W programie dożynek były bogate występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzywdzie z program artystycznym związanym z tematyką dożynkową, KGW Uścieniec – Krzywda, Zespół Tańca i Śpiewu ze Starego Pilczyna, Teatr tańca KWIECISTE GWIAZDY z Ukrainy, zespół Repley z Łaskarzewa oraz SilverBoy

Uroczystość poprowadziły:  Aldona Woźniak – Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie oraz Agnieszka Baran – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie.

Wójt gminy zaprasza

Marian Janisiewicz

Przyjęcia interesantów:
wtorek - 800 - 1200
piątek - 1200 - 1700

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.