13 grudnia 2017. imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
  × strona główna
° Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Łaskarzew
sławni ludzie z naszej gminy
  

Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Rolnictwo, Leśnictwo, Ochrona Środowiska
Informacja dla właścicieli lasów prywatnych
W związku z wystąpieniem gradacji kornika ostrozębnego w drzewostanach sosnowych w lasach powiatu garwolińskiego, Nadleśnictwo Garwolin informuje o konieczności zwalczania szkodnika w lasach wszystkich form własności.

Nadleśnictwo Garwolin przypomina, że podstawą prawną takich działań stanowią zapisy art 9 ustawy o lasach , z dnia 28 września 1991 roku (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444), mówiące że: w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do: zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.

Charakterystyczne symptomy zasiedlonych drzew to:

  • delikatna zmiana przebarwienia korony (igliwie przybiera blady, szarawy kolor)
  • w późniejszej fazie zamieranie górnej partii korony, dolne gałęzie zielone.

W związku z powyższym należy usunąć drzewa, gdzie zauważono wydzielanie się posuszu sosny - usychający wierzchołek koron, a w dolnej części korona z zielonym igliwiem. Po wyznaczeniu drzew i wykonaniu wycinki, drewno i gałęzie oraz pozostałości pozrębowe należy niezwłocznie wywieź poza strefę zagrożenia - około 2 km od lasu sosnowego oraz spalić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika.

W/w objawy po zauważeniu należy zgłosić do leśniczego odpowiedzialnego dla danej gminy. Skuteczność zwalczania gradacji zależy m.in. od podjęcia działań przez wszystkich właścicieli lasów: w związku z tym konieczna jest lustracja drzewostanów zagrożonych przez kornika ostrozębnego.

Właściciel ma obowiązek zgłosić do ocechowania pozyskane drewno (art. 14a ust. 1 i 3 Ustawy o lasach). W tym celu należy skontaktować się ze sprawującym nadzór w/w Specjalistą d.s. lasów państwowych.


Załącznik:
 Informacja Nadleśnictwa Garwolin

« powrót
 
SONDA
zobacz wyniki

<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA